HomeVissza a főoldalra
Hírek főoldalVissza a Kaposvári Hírlap címoldalára

Manómúzeum a 100 éves megyei múzeumban

2009. január 18.

Futok, szaladok, Ukmukkfukk a nevem...
Gyermekzsivajtól volt hangos a múzeum szombaton. A picik szívesen követték a manót, aki a természettudományi tárlat minden lakóját bemutatta nekik. Krisztina 2 és fél éves kislányával jött el.

- Neki a múzeum olyan, mintha játszóházba járnánk és nem lehet elég korán elkezdeni. Szerintem ez egy fantasztikus ötlet. Mindenkinek meséli, hogy simogatott szarvasbogarat meg siklót - büszkélkedik Várnayné Dzsupin Krisztina.

A múzeumban nem ugratták a gyermekeket: ahogy ígérték, a béka járt kézről-kézre. A többi között így ismerkedtek a tópart élővilágával. A lényeg, hogy a picik jól érezzék magukat és múzeumszerető felnőttekké váljanak. 

- Rengeteget mozognak a gyerekek, sok a mondóka, az ének. Előfordul hogy amit nem ismernek azt megtanítjuk. Sok állatot hozok ki, amit meg is foghatnak, megvizsgálhatnak - fogalmaz Béres Erika a Manómúzeum vezetője.

Csak most délelőtt nyolcvanan jöttek el, így 3 turnust kellett indítani. De más érdekesség is várja a múzeumbarátokat. A 100 éves intézménybe például a Somogyban is őshonos aranysakált is meg lehet nézni.

- Ez az a toportyán féreg, amivel a Toldi verekedett. Ez egy kutyaméretű állat.

De nem csak állatok lárhatók itt.

- A hun áldozati üst, amit jópár éve találtak Somogyban. Ami Közép-Európában egyedülálló lelet, nyugat-európai körútjáról tért vissza - magyarázza Őszi Zoltán közművelődési osztály munkatársa.
 
De itt van még a híres cukrász, Lestyán Feri bácsi mikuláskészítő formája és Együd Árpád hagyatéka is.

Kapos Televízió

Repülő autóval Timbuktuba

A BBC híradása szerint szerdán délelőtt egy vállalkozókedvű angol Londonból elindul Timbuktu felé, fél Európán és Afrikán át, méghozzá egy olyan kétszemélyes autón, ami, ha kell, gombnyomásra átváltozik repülőgéppé, és a levegőbe emelkedik.
Egyszerű kis négyhengeres, ezer köbcentis motorral ellátott, terepjáró kocsiról van szó, aminek a csúcssebessége a földön óránként 180 kilométer. Mintegy kétszáz méternyi sík terep kell ahhoz, hogy a levegőbe emelkedjék. Három percig tart az autó átalakítása repülőgéppé. Két oldalt ki kell nyitni a szárnyakat, és huzalok segítségével fel kell kapcsolni egy nejlon ernyőt. Ez után a kocsi vezetője ráadja a gázt, nekifut, és a kocsi az ernyő segítségével felemelkedik.
A kalandkedvelő Neil Laughton, két gyermek apja és a brit különleges alakulatok volt katonája azért választotta útja célpontjául az afrikai Mali állam fővárosát, Timbuktut, mert a klasszikus felfedezők ezt mindig úgy emlegették, mint a világ végét.
Eredetileg szeretett volna autóját repülővé változtatva átlibegni a La Manche fölött, de a légügyi hatóságoktól nem kapott engedélyt. Így a francia partokról vág neki, lehajt Andorráig, de ott azután átszerel, bekapcsolja a nagyerejű farmotort, felemelkedik és keresztül repüli a 14 kilométer széles Gibraltári szorost. Marokkóba érve az Atlasz hegységen, majd pedig a sivatagon is átrepül az autójával.
Mindez úgy hangzik, mint a repülő szőnyegről szóló mese, de az új találmány, a Skycar, a világ első közúti használatra hitelesített, biomeghajtású repülő autója. Neil Laughton 42 nap alatt 6,400 kilométert tesz meg, Francia- és Spanyolországon, Marokkón és Mauritánián át Maliig, ahonnan Szenegálon keresztül tér vissza.
Laughton megmászta már a világ legmagasabb hegycsúcsait, járt az Északi-sarkon, de elismeri, hogy ez a legkalandosabb vállalkozása. A szerkezet egy Angliában élő olasz, a 29 éves Gilo Cardoso találmánya, aki nem végzett műegyetemet, de gimnazista kora óta álmodozott a repülő autóról, minden műszaki megoldást áttanulmányozott és kipróbált.

Inforadio.hu
Felértékelődő házi szőttesek

2009.01.04. 21:24

Eladhatóvá és a mai kor ízlésének megfelelővé alakítják a somogyi szövők, hímzők a népi motívumkincset. Mindezt uniós pénzből, egy több éves program keretében. Ebben Svédország, Észtország és Románia is részt vesz. A záró kiállítás pedig itt, Kaposváron lesz jövőre.

A múzeum néprajzi raktárában egyedi gyűjteményt őriznek. A somogyi fehér hímzések, a szövött terítők egészen az 1930-as évekig használatban voltak. Mára azonban szinte elfelejtették őket.
Hogy lehet egy textilgyűjtemény anyagot feleleveníteni, hogy lehet maivá tenni a mintakincset? Ezt a feladatot próbálják megoldani az Inextex programban résztvevők. Az ötlet Svédországból származik.

- A program maga 2007. decemberében indult, és 2009. szeptemberében várható, hogy konferencia és egy nemzetközi kiállítás zárja itt Kaposváron ezt a programot - mondja Kapitány Orsolya, a megyei múzeum néprajzi osztályának vezetője.

Most 4 ország egy-egy megyéje és múzeumai működnek együtt. Összesen fél millió eurót fordíthatnak arra, hogy kidolgozzák a népi hagyományokon alapuló eladható termékeket.

Kapos Televízió